II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

Dyrektor: mgr Maria Żubrowska-Gil
Strona WWW: www.2lo.kalisz.pl
E-mail: sekretariat@2lo.kalisz.pl

II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki jest szkołą ogólnokształcącą o dobrej, ugruntowanej marce w środowisku lokalnym. Przychodząc tutaj absolwenci gimnazjów zdobędą wiedzę i umiejętności, które spożytkują dla kreowania swojej przyszłej kariery w różnorodnych dziedzinach związanych z naukami humanistycznymi, przyrodniczymi, technicznymi i artystycznymi.

Należymy do Szkół Uczących Się (SUS) pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jesteśmy Szkołą z Klasą, wielu nauczycieli posiada tytuł Nauczyciela z Klasą.

W naszej szkole, posiadającej ponad 100-letnią tradycję, dbamy o wysoki poziom nauczania w dobrej atmosferze.

Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?

1. Jako jedyna szkoła w Południowej Wielkopolsce prowadzimy oddział międzynarodowy, realizujący program międzynarodowej matury IB (International Baccalaureate).

2. W latach 2015-2017 w Rankingu Najlepszych Szkół, publikowanym przez "Perspektywy", uzyskiwaliśmy tytuł Brązowej Szkoły.

3. Co roku mamy laureatów i finalistów w przedmiotowych olimpiadach na szczeblu centralnym.

4. Szkoła osiąga znaczące sukcesy w rozgrywkach sportowych. Od wielu lat plasujemy się na I miejscu w Kaliszu i w czołówce szkół wielkopolskich w rankingu na "Najbardziej usportowioną szkołę". Uczniowie uzdolnieni sportowo znajdują w naszej szkole bardzo dobre warunki do uprawiania prawie wszystkich dyscyplin sportu. Obecnie w naszej szkole uczą się: aktualny mistrz Europy 16-latków w pchnięciu kulą oraz finalistka mistrzostw Europy juniorów w skoku wzwyż.

5. W naszej szkole uczniowie sami wybierają II język obcy, mają do wyboru: język angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski. I język obcy jest kontynuacją z gimnazjum.

6. W klasie I wszystkie przedmioty realizowane są w zakresie podstawowym.

7. W każdej klasie, od klasy II wszyscy uczniowie realizują dwa lub trzy przedmioty w zakresie rozszerzonym. Wybór następnych przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym jest możliwy w grupach międzyoddziałowych, jeżeli liczba uczniów danej klasy wchodzących w skład grupy nie jest niższa niż 10 osób, a grupa międzyoddziałowa liczy minimum 30 uczniów.

8. Uczniowie dokonują ostatecznego wyboru przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym dopiero w marcu w klasie I. Mają więc więcej czasu na sprecyzowanie swoich zainteresowań. Wstępna deklaracja wyboru przedmiotów w zakresie rozszerzonym (od 2 do 4) służy jedynie celom rekrutacyjnym – na podstawie wstępnej deklaracji uczniowie po przyjęciu do szkoły są przydzielani do poszczególnych klas. Po zmianie dokonanego wyboru przedmiotów możliwa jest zmiana klasy.

9. W szkole prężnie działają różnorodne koła zainteresowań, między innymi Klub Europejczyka „Polonus”, chór „Dysonans”, Teatr Drugi, Koło Mechatroniczne, SKS, PTTK, TPD, PCK.

Uczniowie aktywnie uczestniczą w szeroko pojętym wolontariacie. Corocznie zajmujemy czołowe miejsca w Mistrzostwach I Pomocy Przedmedycznej.

10. Stale współpracujemy z partnerskimi szkołami w Bergen (Holandia) i Martinie (Słowacja). Współpraca obejmuje projekty edukacyjne, wymianę uczniów i nauczycieli.

11. Najlepsi uczniowie są stypendystami Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Miasta Kalisza im. Jana Pawła II i innych.

A1 Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4):język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, język angielski

Przedmioty punktowane: Geografia, Historia, Język polski, Matematyka
A2 Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4): język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, język angielski

Przedmioty punktowane: Geografia, Historia, Język polski, Matematyka
C1 Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4):
biologia, chemia, matematyka, fizyka, język angielski

Przedmioty punktowane: Biologia, Chemia, Język polski, Matematyka
C2 Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4): biologia, chemia, matematyka, fizyka, język angielski

Przedmioty punktowane: Biologia, Chemia, Język polski, Matematyka
D Język angielski - poziom dwujęzyczny lub oddział międzynarodowy.

Przedmioty punktowane: Biologia, Język angielski, Język polski, Matematyka
E Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4):
matematyka, fizyka, chemia, informatyka, język angielski.

Przedmioty punktowane: Chemia, Fizyka, Język polski, Matematyka
F Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4): język polski, biologia, geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski.

Przedmioty punktowane: Biologia, Geografia, Język polski, Matematyka
G Przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym od klasy II do wyboru przez ucznia (od 2 do 4): matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski.

Przedmioty punktowane: Geografia, Język polski, Matematyka, Wiedza o społeczeństwie

Rekrutacja ID: 126; Wersja: 8.116.291.1327 Harmonogram ID: 419;