TECHNIKUM BUDOWY FORTEPIANÓW

Dyrektor: mgr Janusz Matuszewski
Strona WWW: http://www.zsp2.kalisz.pl
E-mail: sekretariat@zsp2.kalisz.pl

Technikum Budowy Fortepianów im.Gustawa Arnolda Fibigera w Kaliszu, to jedyna szkoła w Polsce a zarazem jedna z trzech, jakie istnieją w świecie. Pozostałe dwie szkoły mieszczą się w Austrii i Niemczech. Przygotowuje do zdobycia kwalifikacji zawodowych i dyplomu technika z umiejętnością budowy, renowacji, korekcji i strojenia fortepianów i pianin, w zawodach: Technik budowy instrumentów muzycznych oraz Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie w branży usługowo - muzycznej oraz prowadzenia działalności usługowej na własny rachunek. Praktyczna nauka zawodu odbywa się tradycyjnie w kaliskich fabrykach: "NEOPIANO", "PIANO GRUPPE", "PIANO FIKS", "PIANO EUROPE", "PIANO RENOVATION", "SCHIMMEL PIANOS", "PIANOVA"oraz na warsztatach TBF.
Dla uczniów spoza Kalisza istnieje możliwość zakwaterowania w bursie sąsiadującej ze szkołą. Każdego roku młodzież z różnych stron Polski korzysta z możliwości zamieszkania w szkolnej bursie. Adres bursy szkolnej: ul. Przemysłowa 1 (tuż przy szkole) 62 - 800 Kalisz, tel: 62 75 32 247.
Uczniowie zdobywają znaczące wyróżnienia oraz nagrody w wielu konkursach muzycznych w całej Polsce a także programach telewizyjnych takich jak "Szansa na sukces", "Mam talent", "Must be the music", "Idol".
Nasi absolwenci pracują w filharmoniach, teatrach muzycznych, szkołach muzycznych, domach kultury jako stroiciele i korektorzy lub w firmach produkujących nowe instrumenty, bądź zajmujących się ich renowacją. Pracy dla naszych absolwentów nie brakuje.
Uczennica klasy maturalnej Technikum Budowy Fortepianów, Monika Szczot, zajęła 19 października 2008 r. I miejsce w programie TVP „Szansa na sukces”, wykonując piosenkę pt. „Za wszelką cenę”, napisaną przez Wojciecha Trzcińskiego.
W dniach 18-23 września 2010 roku w Italii odbył się Festiwal Młodych Talentów Orfeusz. W festiwalu wziął udział uczeń naszej szkoły- Piotr Porada. Zaprezentował swoje aktorskie i wokalne zdolności wykonując utwory "Góralskie Tango" oraz "Belle" z musicalu Notre Dame de Paris. Interpretację utworów jury doceniło przyznając Piotrowi 3 miejsce oraz nagrodę za wyraz artystyczny.
Zespół Piano Song, którego Piotr jest członkiem, zdobył 1 nagrodę za zespołowe wykonanie piosenki „We are the world” Michaela Jacksona. Warto wspomnieć, że w skład tego zespołu wchodzą absolwentki naszej szkoły: Monika Szczot i Marzena Ugorna, a instruktorką Piotra jest pani Anna Kowalkiewicz- Oligny, również absolwentka TBF-u. Piano Song dostał zaproszenie od redaktora TV Polskiej i krytyka muzycznego, który widział zespół i wokalistów w takich programach jak "Szansa na sukces".
Marzena Ugorna, obecnie już absolwentka Technikum Budowy Fortepianów otrzymała sporo nagród i wyróżnień m. in.: zajęła I miejsce (w kategorii wiekowej 16-20 lat) w VIII Kaliskim Konkursie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej o Puchar Prezydenta Miasta Kalisza o zasięgu ogólnopolskim, otrzymała wyróżnienie specjalne na VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Włoskiej La Scarpa Italiana w Wyrzysku, brała udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży MUZOL w Śmiglu. Widzowie popularnej „Szansy na sukces” zapewne pamiętają Marzenę śpiewającą piosenkę zespołu IRA, za co otrzymała wyróżnienie. Wokalistka wygrała również odcinek „Szansy” śpiewając utwór z repertuaru BUDKI SUFLERA. W czerwcu 2010 mogliśmy jej posłuchać w Sali Kongresowej podczas konkursu finałowego zwycięzców poszczególnych wydań programu. Zapraszamy do nas!!!

1 TBF (TECHNIK BUDOWY FORTEPIANÓW I PIANIN)

Przedmioty punktowane: Geografia, Informatyka, Język polski, Matematyka

Rekrutacja ID: 126; Wersja: 8.116.291.1327 Harmonogram ID: 418;